گلابتون دوزی

معرفی بانوی هنرمند کیش در رشته گلابتون دوزی

نام نام خانوادگی: زهرا زارعی

تاریخ تولد: 1360

مدت اقامت در کیش:17 سال

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گلابتون دوزی

یکی از مشهورترین و مهمترین رشته های صنایع دستی هرمزگان گلابتون دوزی می باشد. این هنر از دوران هخامنشیان تاکنون در این استان رواج داشته و جز لاینفک پوشش بومی زنان و دختران این منطقه است.

در گذشته با استفاده از نخ های ابریشمی با روکش طلا و یا نقره بر روی پارچه های اطلس، ماهوت، پشم، مخمل و کرباس با نقش‌های اسلیمی ختایی، محرابی، بازوبندی، ترنج و محرماتی تزیین می‌شد اما در حال حاضر با استفاده از گلابتون که جنس این نخ طبیعی و دارای روکش فلزی زرد یا سفید رنگ است زنان هرمزگان تجلی فاخر به پارچه های بی روح می بخشند.

با عبور نخ های رنگین از تارو پود پارچه های بی جان و دوختن الیاف به یکدیگر پارچه ساده حالتی مشبک و رنگین به خود می گیرد که هر بینده ای شگفت زده می شود.

در استان هرمزگان از پارچه های گلابتون دوزی شده برای دوختن لباس های محلی مانند شلوار بندری وکندوره (نوعی پیراهن زنانه) و چادر وروسری استفاده می شود.

برای جلادادن و جلوه بیشتر هنرهای گلابتون دوزی در حین کار از منجوق، ملیله، و پولک نیز استفاده می شود. با استفاده از کاربن نقشه و طرح های مختلف بر روی پارچه پیاده، به وسیله کش بر روی کمه بسته شده و با فرو رفتن قلاب در تارو پود پارچه به وسیله گلابتون نقش ها تجلی می یابند.

جوانان و نوجوانان هرمزگانی این هنر را از آبا و اجداد  خود  به ارث برده اند و از پوشش سنتی گلابتون دوزی در همه محافل خود استفاده می کنند.

 

 

درباره

معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش بانی امور فرهنگی و هنری، در سطح جزیره کیش می باشد. که نظارت بر کلیه فعالیت های فرهنگی و هنری در این جزیره کیش را به عهده دارد.

تماس با ما

جزیره کیش، میدان سنایی، بلوار اندیشه، ساختمان بساک معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش

44455377 (076)
44455380 (076)